Balık Akvaryumu Nasıl Temizlenmelidir?

Balık akvaryumları, balıkların sağlıklı yaşamı için detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Akvaryumun temizlenmesi gerektiğini birçok yöntem ile anlayabilirsiniz. Genellikle akvaryumun camları yeşillenir ve kirli bir görünüm ortaya çıkar. Bununla beraber su bulanıklaşır ve parçacıklar meydana gelir. Böyle bir durumda mutlaka akvaryumu temizlemelisiniz. Asıl merak edilen konu, balık akvaryumu nasıl temizlenmelidir? Sorusudur. Akvaryumu mekanik ya da biyolojik temizleme yöntemi ile yapabilirsiniz. Mekanik temizleme işleminde yardımcı aparatlar kullanılır ve elle temizlenir. Biyolojik temizlemede ise, özel ilaçlar kullanılmaktadır. Bu her iki temizleme yöntemi de akvaryumu temizler ve yosun oluşumunu engeller.

Balık Akvaryumunda Su Değişimi Nasıl Olmalıdır?

Akvaryumun en dibinde balıkların dışkıları ve yemleri birikir. Bu nedenle akvaryumun suyu mutlaka değiştirilmeli ve tüm kirlerden arındırılmalıdır. Ancak akvaryumun suyunu direkt olarak başka bir temiz su ile değiştirilmemelidir. Çünkü balıklar alıştıkları ortamdan çıkarıldığı zaman strese girer. Eğer akvaryumun suyu normalinden fazla kirliyse yüzde yetmiş oranında suyunu değiştirebilirsiniz. Bu aşamaları yaparken balıkları akvaryumun suyunda bekletmelisiniz. Balık akvaryumları periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde balıklar hastalanabilir ve ölebilir.

Akvaryum Parçaları Nasıl Temizlenmeli?

Akvaryumun genel temizliği kadar aksesuar temizliği de son derecede önemlidir. Akvaryumun içerisinde bulunan tüm parçaları elde ya da makinede yıkayabilirsiniz. Ancak akvaryumdaki parçalar küçükse mutlaka elde temizlemelisiniz. Küçük parçalar makineyi tıkayabilir. Aynı zamanda ayda bir kez akvaryumda bulunan filtreler temizlenmelidir.

You Might Also Like

One Reply to “Balık Akvaryumu Nasıl Temizlenmelidir?”

  1. Balık akvaryumu camının temizliği için özel bir balık almıştı dayım. Camı kendisi yapışkanları ile tertemiz yapıyor diyordu. Aylarca su değiştirmediği bile olmuş, canlı türü kendisi temizleme işlemi yapıyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir