Bamya Nasıl Temizlenir?

Böbrek sağlığına, kalp rahatsızlığına ve diyabet hastalığına oldukça yararlı olan bamya, taze olarak yemeği yapılan bir sebzedir. Bamyanın kurutulmuş hali ve konservesi pişirildiğinde son derece yararlıdır. Bamya pişirilmesi kolay olmasına rağmen, temizlenmesi biraz zahmetlidir. Bayanların bir kısmı bamya nasıl temizlenir diye düşünürlerken, bir kısmı ise bu konuda uzmandır.

Bamya Temizleme Yöntemleri

Bamya temizlenmeden önce, pişirilme aşamasında salyalanmasının ve sünmesinin önlenmesi için püf noktaları vardır. Bayanları bamya ayıklama konusunda yanıltan bir kaç husus vardır. Bamya, ayıklanmadan önce yıkanması gereken bir sebzedir. Bamya ayıklanmadan önce sirkeli suda bekletilmeden suyla yıkanır. Yıkama işleminden sonra bamyalar hemen ayıklanacaksa, kağıt havlu veya bez havlu ile kupkuru olacak şekilde kurulanır. Bamyalar hemen ayıklanmayacaksa kendiliğinden kuruması için bekletilir. Bamyalar kurulanmadan ayıklanmaya geçilmez. Ayıklama işlemi için bıçak veya bamya kalemtraş aparatı kullanılır.

Bamyanın Sünmemesi İçin

Kuruyan bamyaların sap kısmı, bıçak yardımıyla ovallik verilerek kesilir. Alt kısımları ise ince olarak kesilir. Bamyaların sap kısmında, sakal benzeri ince kılçıklar bulunur. Bu kılçıklarında kesme sırasında alınması gerekir. Boyu uzun olan bamyalar ortadan ikiye kesilir. Tamamen ayıklanan bamyalara limon sıkılır. Limon bamyanın gevşeyerek, iç kısmındaki vitamininin dışarı çıkmasını engellemek için kullanılır. Aynı zamanda yemeğin yapılışı sırasında yemeğin suyunun sünmesini engellemektedir. Bamya yemeğini fazla limonlu sevmeyen kişiler, ayıklanan bamyaya istekleri doğrultusunda limon sıkabilirler.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir