Bira Lekesi Nasıl Temizlenir?

Her zaman karşılaşılan bir durum olmasa da özel günlerde görülebilen bir leke de bira lekesidir. Peki, bira lekesi nasıl temizlenir? Bira dökülen kıyafetinize hemen müdahale edin ki bira kumaşın içine iyice hapsolmasın. Dökülen leke hemen temizlenmez ise kalıcı olabilir ve kumaşa zarar verebilir.

Kıyafetten Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetiniz üzerine hemen bir parça tuz dökün ve soğuk suyla yıkayın. Tuz sadece yağ lekelerinde kullanılan bir madde değildir. Daha sonra çamaşır makinenizin hassas yıkama bölümünde elde yıkama bölümünde yıkayın. Çamaşırı çitileyerek ovmak kıyafete zarar vereceği için önerilmez. Tükettiğiniz alkol şarapsa lekeli olan kısma hemen bir parça soda dökerek kuru bir bez yardımıyla suyunu alın ve hassas yıkamada yıkayın. Kıyafetinizin kumaşı özel bir kumaş ise kuru temizleme yapmak en doğru seçim olacaktır.

Halıdan Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer bira halıya dökülmüşse hemen lekeye müdahale edin ki halı birayı emmesin. Bira dökülen halının üstüne sirkeli su döküp daha sonra deterjanlı su ile halıyı fırçalayabilirsiniz. Ardından halıda kalan ıslaklığı almak için kuru bir bez yardımıyla kurulayabilirsiniz. Bira kokusunun gitmesi için halınızı iki saat kadar havalandırın. Sirkeli su hazırlarken bire beş ölçü şeklinde hazırlamanız gerekir. Sirkeyi direk olarak halının üzerine dökmeyin. Sirke hem iyi bir dezenfektan hem de iyi bir leke çıkarıcıdır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir