Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir

Bulaşık makinenizin içini açtığınızda kötü ve tuhaf kokular mı alıyorsunuz? Bu aslında bulaşık makinenizin kirlendiği anlamına geliyor. Elbette kirli bir makinenin hijyenik bir performans göstermesi beklenemez. Bu nedenle makinanın temizliğine dikkat edilmelidir. Hatta kirlenmesi beklenmeden 2 – 3 haftada bir makine temizliği yapılmalıdır. İşte bulaşık makinesi nasıl temizlenir sorususun birkaç yanıtı.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke, temizlik konusunda çok geniş bir ağa sahip. Bulaşık makinelerinin küfünü, yağını, kirini ve kokusunu da söküp atıyor. Bunun için yalnızca 1 kâse beyaz sirke yeterli olur. Bulaşık makinanızın üst rafına bir kâse beyaz sirke koyun ve usulca rafı içine itin. Makinanın başka hiçbir köşesine bulaşık koymayın. Yalnızca bu kâse olacak. Ardından kısa program da olsa yüksek ısıda çalıştırın. İşlem bittiğinde makinanızın pırıl pırıl olduğunu görebilirsiniz.

Karbonat

Bulaşık makinesini temizlemek için kullanılacak bir diğer teknik de karbonattır. Önce makinanın alt kısmında bulunan rafı bulunduğu noktadan çıkarın. Ardından makinenin tabanına eğilin ve birkaç avuç karbonatı tabana yayın. Makinenizin alt rafını yeniden yerleştirin. Ancak yine beyaz sirke tekniğinde olduğu gibi makineye bulaşık koyulmayacak. Ardından makineyi en yüksek ısıda, en kısa ayarda çalıştırın. Karbonat makineye yapışan leke ve kirleri söküp atacaktır. Kapağını açtığınızda ışıl ışıl olmuş görüntüsü sizi şaşırtacak. Ayda 1 kez bu işlemi uygulamanız yeterli olacaktır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir