Burun Nasıl Temizlenmelidir?

Burun nefes almamızı sağlayan önemli bir organdır. Burun içinde bulunan küçük tüyler hava yoluyla alınan tozların ve partiküllerin akciğerlere kaçmasını engeller, ayni zamanda solunan havayı nemlendirir. Özellikle kış aylarında burun nasıl temizlenmelidir? Kul aylarında bütün salgısı artar ve temizlenmezse solunum yapmak zorlaşır. Bazı üst solunum yolu enfeksiyonları burun salgısını artırarak burunda bazı bakterilerin birikmesine neden olur. Biriken bakteriler enfeksiyonun ilerlemesine neden olarak sağlığı bozar.

Tuzlu Su Kullanın

Burun temizliği solunumun rahat olması açısından önemlidir. Burna tuzlu su çekerek temizlemek solunumu rahatlatır. Burunda biriken salgı temizlenmezse solunumu zorlaştırdığı gibi sinüzit gibi hastalıklara da davetiye çıkarır. Tuzlu suyu eczanelerden alabilirsiniz. Evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Evde kendiniz hazırlamak istiyorsanız ölçülerine dikkat etmeniz gerekir.

Bebeklerde Burun Temizliği

Bebeklerde burun delikleri küçük olduğu için ve burun temizlemeyi bilmedikleri için iş annelere düşer. Düzenli olarak bebeklerin burunlarının temizlenmesi onların sağlığı için çok önemlidir. Bebeklerin burun deliklerine tuzlu su damlatılarak bir aspiratör yardımıyla burun içeriği çekilebilir. Çocuklara belli bir yaştan sonra burun temizliği öğretilmeli ve düzenli temizlenmesi sağlanmalıdır. Bebek ve çocuklarda sadece burun temizliği yetmez. Her gün düzenli olarak yapılan burun temizliğinin yanı sıra odanın nem ayarı sabit tutulmalıdır. Burnun kurumaması için kaloriferin üstüne bir bardak su konarak havanın nemli kalmasını sağlanabilir, veya soğuk buhar aleti ile belli saatlerde nemlendirme sağlayabilirsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir