Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Hijyene önem veren ev hanımlarının gözdesi çamaşır makineleridir. Giydiğimiz kıyafetlerin temizliğini sağlayan çamaşır makineleri, yeterli şekilde hijyen sağlamak adına üretilmişlerdir. Çamaşır makineleri sık kullanma sonucu toz, pislik ve tüy kalıntıları barındırdığından; düzenli şekilde iç ve dış temizliği sağlanması gereken aygıtlardır. Düzgün ve doğru bir şekilde bakım yapılmayan makinelerin ömürleri daha kısalarak yeni ürün alımlarını beraberinde getirmektedir. Peki, “Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?” kısaca göz atalım!

Makine İç Temizliği!

Çamaşır makineleri farklı çeşitlere sahip kumaşları, farklı sıcaklıklarda yıkayabilen aygıtlardır. Evde en sık kullanılan elektronik alet kategorisindedir. Günümüzde kullanılan birçok çamaşır makinesinde servis yıkama programları bulunmaktadır. Bu programlar belirli aralıklar ile çamaşır makinesinin iç temizliğini sağlamak amacıyla üretilmiştir. Bu programa sahip olan çamaşır makinelerinde ekstra bir temizlik uygulamasına gerek yoktur. Uygulamanın bulunmadığı makinelerde, yüksek sıcaklık göstergesi ayarlanarak uzun yıkama ile makine içi temizliği sağlanmaktadır.

Deterjan Haznesi ve Tambur Temizliği!

Deterjan haznesi temizliği çamaşır makinelerinin ömrünün uzun olması açısından son derece önemlidir. Deterjan ve yumuşatıcı kalıntıları makine içinde küf ve pas sorunlarına yol açabilmektedir. Deterjan haznesi çıkarılabilecek şekilde tasarlanmış bir parçadır. Bu parça her yıkamadan önce mutlaka kalıntılardan arındırılmalıdır.

Çamaşır makinesi tambur sorunları, makinelerde karşılaşabilecek en maliyetli sorunlardandır. Çamaşır makinesi tamburu, kireçlenme ile ses çıkararak makinenize zarar vermektedir. Günümüzde kireçlenmeyi önleyecek pek çok ürün ile tambur temizliği sağlayabilirsiniz. Ayrıca makine kapağında bulunan iç lastiğin temizlenerek kalıntılardan arındırılması, makinenizdeki kötü kokularının oluşumunu sonlandıracaktır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir