İdrar Lekesi Nasıl Temizlenir?

Genellikle çocuk bulunan evlerde sık rastlanan bir durum olan idrar lekesi kötü kokulara neden olduğu için önlem alınması gereken bir durumdur. Peki, idrar lekesi nasıl temizlenir? Evde hijyenin sağlanması ve kötü kokuların engellenmesi için idrar lekesine hemen müdahale etmek gerekir.

Yataktan İdrar Lekesi Nasıl Çıkar?

Yataktan idrar lekesini çıkarmak için hemen kuru bir bez ile ıslaklığı alın ve ardından sirkeli su ile idrar olan bölümü silin. Daha sonra yatağa karbonat dökerek biraz ovun. Karbonat yatağın üzerinde iki saat kadar kalsın ve daha sonra elektrik süpürgesi ile fazla olan karbonatı çekin. İdrar lekesine hemen müdahale etmezseniz yatak idrarı çekeceği için temizlenmesi çöm zor olacaktır. Zaman geçen ve temizlenmeyen yataklar için buharlı yatak yıkama yaptırabilirsiniz. Tekrar oluşmasını engellemek için alez gibi yatak koruyucu ürünler kullanabilirsiniz.

Halıdan İdrar Lekesi Nasıl Çıkar?

Evcil hayvan veya çocuk bulunan evlerde halı üzerinde idrar lekesi olması olası bir durumdur. Halı üzerinde olan lekenin ıslaklığını kuru bez yardımıyla alın, ardından sirkeli ve deterjanlı su hazırlayıp halıyı iyice fırçalayın. Daha sonra halıyı kuruması için balkona asın ve havalandırın. Kış mevsiminde saç kurutma makinesi işe kurutabilirsiniz. Hijyenik olması için idrar lekesi bulunan kısma silme işleminden sonra karbonat dökerek bir gün bekleyebilirsiniz. Daha sonra fazla karbonatı süpürüp halınızı havalandırın.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir