İşkembe Nasıl Temizlenir?

Özellikle işkembe çorbasını çok sevenler, bu çorbayı dışarıda yemektense evde daha temiz, daha ucuz ve daha çok malzeme ile yapma yoluna gidiyorlar. İşkembe çorbası yapmanın en önemli bölümünü ise işkembenin çok iyi temizlenmesi oluşturmaktadır. Bu maksatla internet ortamında işkembe nasıl temizlenir başlıklı sorularla karşılaşılmaktadır. İşkembeler genellikle ilk temizlikleri yapılmış olarak market ve kasaplarda satılmaktadır. Bu temizlik özellikle ev hanımlarının içine sinmediğinden tekrar temizlemek istemektedirler. İşkembenin iki çeşit temizlenme yöntemi bulunmaktadır.

İşkembenin Kireç Kullanılarak Temizlenmesi Nasıl Olur?

İşkembenin derinlemesine temizliği ve istenmeyen kokulardan arındırılması için uygulanan en etkin yöntem kireç kaymağı ile temizlemektir. Bu yöntem biraz zahmetli olsa da, mikrop ve zararlı bakterilerin yok edilmesi için kesin çözüm olarak kabul edilmektedir. Kireç kaymağı tüm nalburlardan temin edilebilen ve ucuz bir üründür. Temizlik ise şu şekilde yapılmaktadır; işkembeler bol su ile iyice yıkandıktan sonra, bir bardak kireç kaymağı işkembenin tırtıklı kısmına sürülerek dışa doğru katlanır ve bir poşetin içinde yaklaşık 20 dakika bekletilir. 20 dakika sonunda işkembe açılarak bıçak yardımı ile üzerindeki kireç kaymağı temizlenir ve bol su ile yıkanarak tamamen kireç kaymağından arındırılır. Daha sonra işkembe sirkeli suda 15 dakika civarında bekletilir ve durulanır.

İşkembe En Kolay Nasıl Temizlenir?

Kireçle uğraşmak istemeyenler ise; öncelikle işkembenin içini ve dışını iyice yıkamalı, daha sonra soyulmaya başlayana kadar tencerede çevrilerek kaynatılmalıdır. İşkembeler kaynatıldıktan sonra, pütürlü kısımları bıçak ile iyice temizlendikten sonra, isteğe bağlı olarak 15 dakika sirkeli suda bekletilmelidir. Daha sonra ise işkembeler bol su ile durulanmalıdır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir