Kan Lekesi Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatta çeşitli kazalarla kıyafetlere, halıya, döşemelere ya da çarşaf gibi tekstil ürünlerine kan bulaşabilmektedir. Özellikle açık renk kumaşlara bulaşan kan, hoş olmayan bir leke olarak kalmaktadır. Ev kadınlarının zaman zaman maruz kaldığı kan lekesi nasıl temizlenir? Konusunda denenmiş birçok yöntem vardır.

Taze Kan Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kumaş üzerine bulaşmış olan kan eğer taze ise panik yapmaya gerek yoktur. Soğuk su ve deterjan ile kanlı bölge kolayca temizlenecektir. Toz deterjan, sıvı deterjan ya da sabun ile akan soğuk su altında çamaşırı çitilemek yeterli olacaktır. Yıkama sırasında soğuk su kullanımı oldukça önemlidir. Aksi takdirde sıcak su kullanılırsa bu durum kanın çamaşır içerisine daha da sinmesine neden olacaktır. Dolayısıyla kan lekesinden kurtulmak zorlaşacaktır.

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kanın bulaşmış olduğu kumaşı geç fark etmek, kanın kurumasına neden olur. Kuruyan kan lekesi kumaş içine iyice işlemiştir ve temizlemesi zordur. Temizleme sırasında kumaşın rengi ve türü de önem arz etmektedir.

Kurumuş kan lekesini temizlemek için en pratik yol, ecza dolabında kullanılan oksijenli sudur. Oksijenli suyu doğrudan leke üzerine döküp 10- 15 dakika bekledikten sonra soğuk suda çitilemek yeterli olacaktır. Fakat beyaz renk dışındaki kumaşlarda dokuyu bozabilir. Bu yüzden renkli kumaşlarda farklı yöntemler uygulanabilir.

Kumaşın özelliğine göre farklı sonuçlar veren soğuk su ve zeytinyağlı sabunla çitilemek de bir diğer çözümdür. Soğuk su dolu kapta 30 dakika bekletilen kumaş, zeytinyağlı sabun ile iyice çitilenirse lekenin çıktığı görülecektir.

Pratik yöntemlerden bir diğeri de diş macunudur. Lekenin üzerine doğrudan sıkılan diş macunu kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra soğuk su ile çitilenir.

You Might Also Like

2 Replies to “Kan Lekesi Nasıl Temizlenir?”

  1. Kan lekesi nasıl çıkar? Uzun zamandır araştırılan bir konu ama defalarca farklı yöntemler denense de sizin de yazdığınız yazıda bulunduğu gibi diş macunu en iyi yöntemdir. Sağlam bilgi verdiğiniz için teşekkürler

  2. Taze kan lekesi kurumuş kan lekesinden zor çıkıyor derlerdi. Ancak ben daha rahat bir şekilde çıkarttım. Hemen çitileyince fazla tutmamak gerekiyor demekki .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir