Karides Nasıl Temizlenir?

Karides, diğer balıklara göre daha özel ve faydalı bir balık çeşididir. Sağlık için düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Her balıkta olduğu gibi karideslerin de kendilerine özel temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Karides nasıl temizlenir sorusu hep merak edilmektedir. Bu işlem çoğunlukla kabuk kısmının soyulması ve iç organlarının temizlenmesi şeklinde düşünülür ve bu yöntem doğrudur. Karidesi bu şekilde temizlenerek pişmeye hazır olmaktadırlar. Karides temizleme işleminden sonra çok kolay ve hızlı bir şekilde karidesleri yemeye hazır hale getirebilirsiniz. Karidesi buzlukta bekletebilirsiniz.

Karides Temizleme Yöntemleri

Karides nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız bu maddeler size yardımcı olacaktır. Karidesleri bol suda yıkayın ve ayıklamaya başlayın. Karideslerin baş kısımlarını çekerek koparın. Bacaklarını da koparın. Gövde kısmının kabuğunu da çıkarın. Kabuğu kırınız fakat eti zedelemeden çıkartmaya dikkat edin. Diğer benzeri uzantıları da kopartın. Karidesin iç organlarını normal balık ayıklar gibi karnını yararak yapabilirsiniz. Oldukça kolay bir işlemdir. Bu işlem için kürdan ya da küçük bir kesici alet kullanabilirsiniz. Karidesler küçük oldukları için ayıklamanız biraz uzun zaman alabilmektedir. İç organları da ayıkladıktan sonra karidesleri bol su ile yıkayın ve temizleyin. Karidesler pişmeye hazır hale gelmiştir. Hemen kullanmayacak iseniz pişirene kadar buzlukta muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Karides Ayıklarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kabuk kısımlarını çıkartırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Kabuğu eti parçalamadan çıkarmanız gerekmektedir. Yumuşak hareketler ile kendi yönünüze çekerek bu işlemi yapabilirsiniz.

You Might Also Like

One Reply to “Karides Nasıl Temizlenir?”

  1. Bu karidesin tadı nasıl bilmiyorum ama bunu nasıl yiyiyorlar onu anlamıyorum. Karidesin tadı acaba neye benziyor birde onu yazsaydınız iyi olur du?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir