Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

Belirli aralıklarla mutlaka temizlenmesi gereken klima filtrelerinin temizliğini doğru bir şekilde yapmak önemlidir. Peki, klima filtresi nasıl temizlenir? İşte klima filtresi ile ilgili detaylar:

Filtrelerin Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Klima filtresinin temizliği için şu adımların takip edilmesi gerekir:

  • İlk önce klimanın ön kapağı açılır ve filtre çıkarılır.
  • Filtrelere temizlik kimyasalları uygulanır ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir.
  • Bekleme sonrasında filtreler tazyikli su ile yıkanır.
  • Yıkama işleminden sonra filtreler kurumaya bırakılır. Kurutma işlemi bir bez yardımı ile yapılabilir. Onun dışında kurutma işlemi için kesinlikle ısıtıcı ürünler kullanılmamalıdır.
  • Bu aşamada filtrenin tamamen kuruması çok önemlidir. Kuruduğundan emin olunduktan sonra filtreler tekrar yerleştirilir.
  • Klima kapağı oturtularak mevsim durumuna göre çalıştırılır. Filtreler takılmadan kesinlikle klima çalıştırılmamalıdır.

Klimalar Hangi Sıklıkla Temizlenmelidir?

Klimalar yaz ve kış olmak üzere her mevsim kullanılırlar. Hem ısıtmada hem de soğutmada kullanılan klimaların temizliğinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Firmalar tarafından önerilen sıklık miktarı ayda 2 kez’dir. Klimaların kullanımına göre bu sıklık miktarı değişebilir. Örneğin, klimalar sürekli kullanılıyorsa bu süre daha da azaltılabilir, klimalar az kullanılıyorsa bu süre daha da uzatılabilir. Bunların haricinde genel olarak önerilen süre 15 günde bir temizlik işleminin yapılmasıdır. Klimaların temizlenmemesi, ısıtma ve soğutma alanında performansın düşmesine, yakıt tüketiminin artmasına, solunan hava kalitesinin düşmesine ve beraberinde hastalıkların meydana gelmesine sebep olur.

You Might Also Like

2 Replies to “Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?”

  1. Özel servisin demesine göre bu türden yapılan temizlikler yarardan ziyade zarar veriyormuş. Belirli aylar geldiğinde filtrelerin değişmesi daha mantıklı imiş.

  2. Klima filtreleri olsun veya süpürge filtresi olsun ben öncelikle çekim yapıp süpürgeyle sonra ıslatıp yıkayıp asıyorum. Kuruyunca da yerine takıyorum. Bakalım ne kadar böyle gidecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir