Kola Lekesi Nasıl Temizlenir?

Giysi veya eşyalarımıza dökülen kola, temizliği zor olan bir ürün değildir. Kola döken kişilerin kola lekesi nasıl temizlenir? Sorusuna, evde pratik yöntemler kullanılarak kısa sürede temizlenir diyebiliriz. Kola temizliği için kola dökülen yüzey, eşya veya giysinin yıkama işleminden yarım saat öncesinden ıslatılması gerektiği bir ön bilgidir.

Bulaşık Deterjanı İle

Kola lekesini çıkarmak için uygulanacak ilk yöntem bulaşık deterjanı kullanmaktır. Kola dökülen alan halı, koltuk ve minder gibi bir eşyaysa, bulaşık deterjanı el veya fırça yardımıyla lekeli olan alana yayılır. Bir süre bekledikten sonra, önce ılık su kullanılarak temizlenir, kolanın şekerinin eşyadan arındığı anlaşıldıktan sonra soğuk su ile durulanır. Eğer kola dökülen yer giysi gibi çamaşır makinesine sığabilen bir ürünse, deterjanlı halde makineye atılır. Yıkanan eşyada hiçbir leke kalmaz.

Sirke Kullanımıyla

Kola lekesini kısa sürede çıkaran bir diğer ürün ise sirkedir. Sirke ister temizlik sirkesi olsun ister elma sirkesi olsun, kola dökülmüş olan alanı veya eşyayı anında temizler. Halıya dökülmüş olan kolayı çıkarmak için, bir su kovasına ılık su konulur ve üzerine bir çay bardağı sirke eklenir. Bu karışımla halının lekeli olan kısmı ovalanmadan yavaş hareketlerle silinir. On beş dakika bekledikten sonra durulanır. Giysilerde de kullanım aynı şekildedir. Sirke ile silinen giysinizi makinenin uzun programında yıkadığınızda kola lekesinden eser kalmayacaktır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir