Kulak Kiri Nasıl Temizlenir

Kulak kiri kulağın hassa bölgelerine zarar verecek bakteri ve diğer maddelerden korumaktadır. Kulak kiri nasıl temizlenir sorusunun cevabı ise. Kulak kiri kulak ve kulak kanalı için doğal bir yağlayıcıdır. Bu kirin kulakta çok birikmesi duymada gerileme, baş dönmesi, kaşınma ve kulakta bir şey sıkışmış hissine yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı kulağınızda biriken aşırı kiri düzenli olarak temizlemelisiniz.

Evde Kulak Temizleme Yöntemleri

Kulağınızda biriken aşırı kirleri ve kulağınızda tıkanıklık olmaması için sürekli olarak temizlemelisiniz. Bu işlemi evinizde şu yöntemlerle yapabilirsiniz;

Tuzlu Su: Evinizde tek yapmanız gereken bir çay kaşığı tuzu yarım bardak suya koymak. Bir pamuk yardımı ile bu çözeltiyi kulağınızı yan çevirerek içerisine bir damla gelecek şekilde damlatın. Sonra kafanızı diğer tarafa eğip çıkan sıvıyı bir bezle alın.

Parafin Yağı: Evde kulak temizlemenin en etkili yolu parafin yağı kullanmaktır. Bu yağı bir çok eczaneden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bir kaç damla parafin yağının bir kaşık yardımı ile ısıtın ve soğuduktan sonra kulağınıza bir kaç damla gelecek şekilde damlatın. Damlattığınız kulağınızın üzerine bir kaç dakika yatın.

Sirke ve Alkol Solüsyonu: Bir kap içerisine eşit miktarda alkol ve sirkeyi döküp karıştırın. Bir pamuk yardımı ile bu karışımı kulaklarınıza damlatın.

Zeytin Yağı: Kulak kiri yumuşatma ve temizlemenin en harika yoludur. Bir kaç damla zeytinyağının ılık bir şekilde ağrıyan kulağınıza damlatın ve ağrıyan kulağınız yukarıda kalacak şekilde yatın.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir