Kulak Nasıl Temizlenir?

Kulak temizliği sağlığımız ve kişisel temizliğimiz için son derecede önemlidir.Düzenli olarak kulak temizliği yapılmalı ve kesinlikle aksatılmamalıdır. Aksi halde kulakta çınlama, kaşıntı, kötü koku ve ağrılar meydana gelecektir. Kulak nasıl temizlenir? Konusunda dikkatli olunmalıdır. Kulak temizliği için kullanılan kulak çubukları kullanılmamalıdır. Bu durum kirlerin daha fazla içeri gitmesine ve kulak zarının zarar görmesine neden olur. Aynı zamanda kulak temizliğinin en doğru zamanı duştan sonrasıdır. Böylelikle kulağınızın içerisi yumuşayacak ve kirlerin kolayca çıkmasına yardımcı olacaktır. Bir pamuk yardımıyla kulağın çok fazla içerisine girmeden yüzeysel bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Kulak Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak temizliğini oldukça önemli aşamalardan biridir. Yapılan en ufak hatalar kulağın zarar görmesine ve iltihap kapmasına neden olabilir. İlk öncelikle kulağa son derecede nazik davranılmalı ve her gün temizlik yapılmamalıdır. Haftada 2 kez kulak temizliğinin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Kulağımız kendi kendini temizlemektedir. Bu nedenle sürekli kulak temizliği yapmak bakterilere karşı savunmasız olur.

Aşırı Kulak Kiri Hangi Belirtilerle Anlaşılır?

Aşırı kulak kiri normalin üstünde oluşan kirdir. Genel olarak görülen belirtileri ise;kulakların belli zamanlarda çınlaması, ağrıların meydana gelmesi, kötü kokuların ortaya çıkması, aşırı kaşıntı ve kulakta doluluk hissi gibi sorunlar ile belirtilerini gösterir. Bu nedenle kulak temizliği kesinlikle unutulmamalı,düzenli ve doğru bir şekilde yapılması gerekir.

You Might Also Like

One Reply to “Kulak Nasıl Temizlenir?”

  1. Kulak temizliği yapılırken çubuk tarzı şeyler kullanılması son derece yanlıştır. Temizleme yapalım derken içeri itilen pislikler oluyor. Bunlarda daha ileri seviyede kaldığı için kulak zarına zarar veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir