Kulaklık Nasıl Temizlenmelidir?

Evde, yolda ve spor yaparken sıkılmamak ve zamanı daha hızlı geçirebilmek için kulaklıkla müzik dinlemek son yılların favorisi olmuştur. Kulaklıkla müzik dinlemek birçok kişinin yaşam felsefesi olduğundan dolayı en çok kirlenen yer ise kulağa takılan kulaklıklardır. Düzenli temizlik ve bakım yapılmadığı takdirde yaşanılan sorunlardan kaçmak neredeyse imkânsızdır. Günlük yaşamda her gün kullanılan kulaklık nasıl temizlenmelidir?

Kulaklığın Temizleme Aşamaları

Müzik veya ders notlarını dinlemek için sıkça kullanılan kulaklıklar direk olarak sıcak yere temas ettiğinden dolayı çabuk kirlenip tıkanır. Bu nedenden dolayı kulaklıkların belli periyotlarda temizlenmesi gerekir. Biriken yağ, kir ve bakteri sağlığı da tehdit ederken temizlemek için bazı yöntemler bulunmaktadır. İlk aşama kulaklıkla ilgili kullandığınız elektronik aletle bağlantıyı kesin. Kulaklığı temizlemek için sıvı kullanımından kaçının. Kulaklıkta silikon yer alıyorsa önce silikonu çıkarıp bir beze hidrojen perioksit (Oksijenli su) döküp nazik hareketler silme işlemini uygulayın. Dilerseniz temiz ve kullanılmayan bir diş fırçası ile aralarını daha iyi temizleme şansı yakalarsınız. Anti bakteriyel sıvı sabun ve ılık su karışımı ile silerek de derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz. Ayrıca kulaklık temizliğinde ispirtodan da faydalanabilirsiniz. Diş fırçasına az miktarda ispirto döküp nazikçe fırçalayın.

Temizlikten Sonra Kurutma

Kulaklık temizliğinden sonra mutlaka kâğıt havlu ile kurulayıp nemini almalısınız. Kuruma işlemine özen göstermeniz çok önemlidir. Silip temizlediğiniz kulaklığınızın silikon ucunu tekrar takarak kullanabilirsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir