Mantar Nasıl Temizlenir

Mutfaklarda sıklıkla kullanılan ve lezzeti ile birçok kişide hayranlık uyandıran mantar, en çok temizlenme aşamasında kafaları karıştırmaktadır. İlk bakıldığında mantar tüketilmesi bazı endişelere sebep olmaktadır. Zehirli mantarlar ölümlere yol açarken, bu konuda tüketicinin uyanık olması olabilecek bir felaketten korur. Protein bakımından çok güçlü bir besin olan mantar nasıl temizlenir sorusu da kafaları oldukça karıştırmaktadır. Bir grup kesinlikle yıkanmayacağı tezini savunsa da bir grupta yıkanmadan mantar yenmez tezine bağlı kalmışlardır. Ancak bu sorunun net yanıtı şöyledir…

Mantar Yıkanmaz

Bazı bireyler mantarın yıkanmayacağı konusunda hem fikirdir. Marketten alınan mantar temiz bir bez veya kâğıt havlu ile iyice temizlenmelidir. Üzerinde bulunan kirve toprağın yıkanmadan alınmasına özen gösterilir. Her mantara ayrı bir peçete veya bez kullanılması gerekebilir. Birbirlerine kirleri böylelikle bulaşmamış olur. Ayrıca mantarın sap kısmını koparıp zarlarını temizlemek de diğer bir yöntemdir. Şapka olan kısmına bir kürdan yardımıyla müdahale ederek zarların temizlenmesi işlemi de yapılabilir. Bu yöntem diğerlerine göre biraz saha uzun süreceğinden tercih edilmez.

Bol Su İle Mantar Yıkamak

Silme işlemini içine sindirmeyen kişiler mantarlarını bol su ile yıkamaktadırlar. Ancak suyun altına giren mantarlar kirlerini ve topraklarını iç kısma hapsettikleri için hijyen sağlanmış olmamaktadır. Kuruması dâhilinde bile mantar hala kirli halde durmaktadır. Mantarları su ile yıkamak tamamen tercih meselesidir.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir