Mürekkep Lekesi Nasıl Temizlenir?

Giysilerin üzerine dökülen ve temizlenmesi en zor olan lekelerden biri mürekkep lekeleri olmaktadır. Normal yıkama işlemi sonrasında daha da dağıldığı görülen mürekkep lekesi için mürekkep lekesi nasıl temizlenir? Konusunda uygulanabilecek kolay yöntemler vardır.

Giysilerden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafet üzerindeki mürekkep lekesini çıkartmak için basit bir yöntem vardır. Bu yöntem ile iki saat içinde mürekkep lekesi kaybolacaktır. İşlem için bir çorba kaşığı üzüm sirkesi ve bir çay kaşığı nişasta karıştırılmalıdır. Karışım macun kıvamını aldığında, mürekkep lekesinin üzeri bu karışımla tam olarak kapatılmalıdır. Bu karışım mürekkepli alanda iki saat bekletilir. Ardından diş fırçası ile mürekkepli alan silinmelidir. Silme işleminden sonra mürekkep lekesinin yok olduğu görülecektir. İşlemden sonra mürekkep lekesi olan kıyafetin makinede yıkanması gerekmektedir.

Halılardan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Küçük bir kaza sonrasında mürekkep dökülebilecek eşyalardan biride halılardır. Halılardan mürekkep lekesini çıkartmak, giysilerdeki mürekkep lekesini çıkartmaktan daha kolaydır. Bu işlem için süt ve nişasta karıştırılır. Jel kıvamına gelmesi sağlandıktan sonra, halının lekeli olan bölümüne sürülür. Bir saat bu şekilde kalması beklenir. Bir saat içinde jel kıvamı verilmiş olan karışım halının rengiyle uyum sağlayacak ve mürekkep lekesinin görünmemesini sağlayacaktır. Bir iki gün sonra halının lekeli olan kısmı halı şampuanı veya deterjan ile silinmelidir. Mürekkep lekesi duvar veya yer zeminlerine döküldüğünde okul silgisiyle silinmelidir.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir