Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Mutfak evin sürekli kullanılan yeri olmasından dolayı sürekli temizlenme ihtiyacı duymaktadır. Yemek yeme gün içine yerine getirilmesi gereken bir ihtiyaç olduğundan mutfak sürekli olarak kullanım halindedir. Gerekli hijyenin sağlanması gerektiğinden mutfağın sürekli olarak temiz tutulması gerekmektedir.Yağ ve yemek yapma sırasında etrafa sıçrayabilecek yemekler sebebi ile temizlik esnasında çok çeşit ürün kullanılması da gerekmektedir. Mutfak gereçleri için farklı, ocak-fırın içi için ayrı mutfak dolapları için ayrı temizlik malzemeleri kullanmak gereklidir. Temizliğin sağlanması gereken ilk yerlerin başında mutfak dolapları gelmektedir. Her türlü yağ ve su lekesinin kolaylıkla görülebildiği mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Mutfak Dolaplarının Temizliği

Mutfak dolaplarının içinde bulunan tabaklar, bardaklar, tencereler ve yiyecek malzemeleri sebebi ile kirlenmeye oldukça açıktır. Yiyecek malzemelerinin varlığı dolap içi temizliğinin hijyen boyutu sebebi ile oldukça gereklidir. Dolap temizliği esnasında, kullanılacak malzemelerin kimyasal barındırması yüzünden dolapların içinin boşaltılması atlanmaması gereken bir durumdur.

Mutfak Dolaplarının Temizliğinde Kullanılacak Malzemeler

Mutfak dolaplarına yapışan yağ lekeleri ve uzun süre silinmemiş su lekeleri yüzünden deterjan kullanımı yapılması gereklidir. Bu tür deterjanlar kullanılırken sonrasında bol su ile kalıntı kalmaması için mümkünse başka bir bez kullanarak temizlik tamamlanmalıdır. Dolapların içi temizlendiğinde kapaklar bir süre daha açık bırakarak nemli kalmaları engellenmelidir. Tam olarak kurumaları beklenmediği takdirde özellikle yiyecek malzemelerinin nemlenmesi durumu ile karşılaşılabilmektedir.

Deterjan kullanımını en az düzeye indirmek amaçlanıyorsa su ve sirke karışımı ile yapılacak bir temizlikte, dolap yüzeylerinde oldukça etkili bir temizlik sağlanacaktır.Tüm işlemler tamamlandığında kuru bir bezle herhangi bir nemli kısım kalmadığından emin olmak gereklidir. Böylece özellikle ahşap malzemeden üretilmiş mutfak dolapları etkilenmemiş olur.

You Might Also Like

One Reply to “Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?”

  1. Mutfak dolaplarını temizlemek için ben daha ziyade Ersağ ürünlerini kullanıyorum. Komşumuzun tavsiyesi ile tanışmıştım. Güzel ve etkili bir temizleme etkisi var. Tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir