Ocak Nasıl Temizlenmelidir?

Mutfağın en çok yağlanan kısmı olan ocaklar, düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Aksi takdirde biriken yağ ve atıklar zamanla kalıcı lekeler oluşmasına neden olur. Ocak nasıl temizlenmelidir? Sorusundan önce ocak temizlemek için gerekli malzemeler hazır hale getirilir. Daha sonra ocağın gözlerini ve tencere koyulan kısımları çıkarın. Krem temizleyici ürünü tüm ocağa yayılacak şekilde dökün ve bir bez yardımı ile dağıtın. Krem temizleyiciyi beş dakika boyunca bekleterek kirlerin kabarmasını bekleyin. Dairesel hareketlerle ocağı silin. Kaliteli bir mutfak bezi kullanılarak çizilmelerin önüne geçilebilir. Ocağı temizlerken ocak çakmaklarına temizlik malzemesinin bulaşmamasına özen gösterin. Ocak gözlerini ise bulaşık makinesinde yıkayabileceğiniz gibi mutfak süngeri yardımıyla da temizleyebilirsiniz.

Doğal Yöntemler İle Ocak Nasıl Temizlenmelidir?

Ocağın gözleri ve tencere koyulan yerler çıkarılarak 15 dakika boyunca sıcak suda bekletilir. Bu şekilde yağlar ve kirler yumuşar. Kirler yumuşadıktan sonra suyun içerisine Arap sabunu atılarak bulaşık teli ile ovulur. Ocak taşlarında oluşan kirler için ise, kullanılmayan bir diş fırçası beyaz sabuna sürülerek taşlar ovulur. Ocağın yüzünü temizlemek için ise yaklaşık bir yemek kaşığı karbonatı bir yemek kaşığı tuz ve az miktarda su ile macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu macun ocağın tüm yüzeyine sürülerek bir gece boyunca bekletilir. Ertesi gün, ıslak bir mutfak bezi yardımıyla ya da sünger ile iyice silinir.

You Might Also Like

One Reply to “Ocak Nasıl Temizlenmelidir?”

  1. Ocak temizliği yapılırken aspirin diye bir ürün var. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Bim de bulunuyor bir deneyin. Pişman olmayacaksınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir