Ter Lekesi Nasıl Temizlenir?

Özellikle yaz aylarında yaşanan aşırı terleme ile kıyafetlerin koltuk altı bölgelerinde lekelenmelere neden olmaktadır. Terleme ile vücuttan atılan tuz ve mineraller, kıyafetlerde hoş olmayan lekeler oluşturuyor. Zamanla kıyafete yerleşen bu lekeler iyice kumaşın içine işlemektedir. Dolayısıyla normal çamaşır yıkama yöntemleriyle bu lekelerden kurtulmak mümkün olmuyor. Kıyafetlerde oluşan ter lekesi nasıl temizlenir sorunu için kolay ve ekonomik yöntemler vardır.

Ter Lekesi Temizleme Metotları

Kıyafet üzerinde kalmış ter lekesi için en etkili metotlardan biri tuzdur. Leke olan kısım su ile ıslatılır ardından lekeli alanı kaplayacak şekilde tuz serpilir. Kıyafet bu şekilde 12 saat bekletilir. 12 saatin sonunda kıyafet hafif hafif çitilenerek tuzdan arındırılır. Son olarak da makinede normal programında yıkama yapılır. Böylece lekenin kolayca çıktığı görülecektir.

Ter lekesini temizlemek için kullanılan bir diğer metotta sirkedir. Sirkeli ılık su içerisine batırılan ter lekeli kıyafet bir süre bekletilir. Ardından hafif çitilenip makinede normal programında yıkanır.

Diğer bir metotta bulaşıl deterjanıdır. Lekeli bölge bulaşık deterjanı ile çitilenir ve makinede yıkanır. Böylece ter lekesi temizlenmiş olur.

Ter Lekesi Nasıl Önlenir

Kıyafetler üzerinde oluşan ter lekeleri oldukça can sıkıcıdır ve kötü bir görünüm oluşturmaktadır. Temizleme yöntemlerinin doğruluğu kadar ter lekesinin oluşumunu önlemek de önemlidir. Bunun için ter olan kıyafetlerin fazla bekletilmeden hemen kısa programda yıkanması gerekmektedir. Kumaş üzerinde kuruyan ter lekesini temizlemek zor olacağı gibi, yıkanmadan tekrar tekrar giyilmesi lekeyi daha da inatçı bir hale getirecektir.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir