Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Ütü yaparken farklı kumaşlara aslında farklı ısılar uygulamak gerekiyor. Ancak çoğu zaman tek bir ısı aralığında tüm kumaşları ütülemeyi tercih ediyoruz. Bu da ipek, saten ve naylon içerikli kumaşların yanmasına, ütünün altına yapışmasına neden olabiliyor. Ütünün altına yapışan bu kumaşlar, uzun süre oradan çıkmıyor ve çıkmamakla kalmayıp yapış yapış bir his de bırakıyor. Etkin bir şekilde ütü yapabilmek ve ütüden gereken faydayı alabilmek için altının temizlenmesi şart. İşte ütü tabanı nasıl temizlenir (ütü altı nasıl temizlenir) sorusunun yanıtı.

Beyaz Sirke Mucizesi

Beyaz sirke asidik içeriği sayesinde ütü tabanının temizlenmesinde çok sık kullanılır. Bunun için yaklaşık yarım su bardağı beyaz sirke hafif ısıtılır ve temiz bir bulaşık süngerinin sert kısmıyla ütü tabanına sürülür. Eğer ütünün buhar çıkış noktalarında lekeler kaldıysa bu lekeleri de kulak çubuğu yardımıyla temizleyebilirsiniz. Beyaz sirke sayesinde ütü tabanının altındaki lekelerin kolaylıkla çıktığını görebilirsiniz.

Tuz Tekniği

Öncelikle yere ya da ütü masasına bir gazete yayarak üzerine bol miktarda yemeklik tuz dökün. Ütüyü fişe takın ve ısıtın. Ancak çok yüksek bir ısıda bırakmamaya dikkat edin. Aksi halde gazete de yanabilir. Isınmış ütüyü gazeteyi ütüler gibi bu tuzların üzerinde gezdirin. Ütünün altındaki lekelerin tuzların üzerinde kaldığını görebilirsiniz. Ardından ütüyü fişten çıkarın ve temiz bir bez ile altını temizleyin.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir