Yağ Lekesi Nasıl Temizlenmelidir?

Yağ lekesi mutfak yüzeyinden, giysilere ve halılara kadar temas ettiği bir sorundur. Kötü bir görünüme neden olmasından dolayı yağ mutlaka temizlenmelidir. Yağ temizliğinde çeşitli yöntemler mevcuttur. Ancak yağın etrafa daha fazla yayılmaması ve işlememesi için dikkat etmelisiniz. Doğru adımlarla yağ lekesi nasıl temizlenmelidir? Yağ lekelerini ortadan kaldırmak amacıyla temizlik ürünlerinin kimyasal özelliği oldukça önemlidir. Yağ lekesi su ve deterjan ile temizlemez. Bu nedenle birçok yöntemden yardım almalısınız. Emici özelliğine sahip maddeler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda doğal işlemlerle de yağ lekesini temizleyebilirsiniz.

Yağ Lekesini Gidermek İçin Doğal Uygulamalar

Emici özelliği olan pudrayı kullanarak yağ lekesinden kurtulabilirsiniz. Pudrayı lekeli bölgeye serpiştirerek, yağı emmesini beklemelisiniz. Ardından temiz bir bez yardımıyla orta sıcaklıkta ütüleme yapabilirsiniz. Aynı zamanda yağ lekesinden kurtulmak için mısır unundan yardım alabilirsiniz. Ancak yağ lekesi olan bölge kesinlikle ovulmamalıdır. Mısır ununu yağ lekesine dökerek elektrikli süpürgeyle vakumlama yapılarak temizlenir.

Yağ Lekesinden Tamamen Kurtulmak Mümkün mü?

Yağ lekesini temizlemek başlı başına bir sorundur. Birçok kurala dikkat edildiğinde tamamen kurtulmak mümkündür. Yağ lekesini çıkarmakta en önemli unsur, hızlıca müdahale edilmesidir. Eğer yağ lekesi halınızın üzerindeyse deterjan ve su kullanabilirsiniz. Ancak giysileriniz de yağ lekesi varsa, mutlaka hemen temizlemeli ve tuz kullanmalısınız. Tuzu yağ lekesinden biraz bekledikten sonra deterjan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bu sayede yağ lekesinden kolayca kurtulabileceksiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir